کانادا از تحقیقات دادگاه بین‌المللی کیفری در مورد آزار و اذیت جنسیتی زنان افغان حمایت کرد

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۴

وزیر خارجه کانادا در پاسخ به درخواست فعالان زن در مورد پیگرد نقض حقوق زنان در افغانستان گفته است که از پیشنهادهای ریچارد بنت، گزارشگر ویژه و تحقیقات دادگاه کیفری در مورد آزار و اذیت جنسیتی زنان افغان توسط طالبان حمایت می‌کند.

ملنی جولی در پاسخ به نامه جمعی از فعالان حقوق بشر و زنان، با اشاره به محدودیت‌های روزافزون بر زنان و دختران افغان گفت که «چشم‌انداز یک زندگی بهتر از زنان افغانستان سلب شده است.»

گروهی از فعالان کانادایی، ایرانی و افغان، در ۱۰ حوت ۱۴۰۲ دادخواستی مبنی‌ بر معرفی آپارتاید جنسیتی به عنوان جنایت علیه بشریت را به پارلمان کانادا ارائه کردند.

وزیر خارجه کانادا اخیراً به این درخواست پاسخ داده است و گفته که از تمام تلاش‌ها برای پاسخگوسازی طالبان حمایت می‌کند.

خانم جولی گفت: «کانادا تمام اقدامات برای تحقیقات کامل در مورد هر نوع آزار و اذیت جنسیتی زنان و دختران افغان حمایت می‌کند. این حمایت شامل تحقیقات جاری دفتر دادستانی دادگاه بین‌المللی کیفری در مورد وضعیت افغانستان نیز می‌شود.»

او افزود: «دفتر دادستانی دادگاه تایید کرده است که ستم سیستماتیک بر زنان و دختران در افغانستان توسط طالبان مصداق جرایم تعریف شده در اساسنامه روم است.»

در اساسنامه روم که مبنای تشکیل دادگاه بین‌المللی کیفری است، آزار و اذیت جنسیتی جنایت علیه بشریت دانسته شده است.

با این حال، وزیر خارجه کانادا پاسخی به درخواست به رسمیت‌شناسی آپارتاید جنسیتی در افغانستان و تعریف آن در قوانین بین المللی نداده است.

ملنی جولی گفته است که از ماموریت ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان و پیشنهادهایش حمایت می‌کند.

به تازگی ریچارد بنت، از کشورهای جهان خواسته که آپارتاید جنسیتی را به رسمیت بشناسند و از طالبان به دلیل «نقض سیستماتیک» حقوق زنان افغان در دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کنند.


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها