یونیسف: نزدیک به ۹۰۰ هزار کودک در افغانستان از سوءتغذی کشنده رنج می‌برند

جمعه ۱۴۰۳/۰۴/۰۱

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد درباره تاثیر تغییرات اقلیمی بر امنیت غذایی کودکان در افغانستان هشدار داد.

یونیسف تخمین می‌زند که در حال حاضر بیش از ۸۷۵ هزار کودک زیر پنج سال در افغانستان از سوء تغذیه حاد و کشنده در افغانستان رنج می‌برند.

این سازمان امدادی وابسته به ملل متحد در گزارشی نوشت که بارش‌های سیل‌آسا در ماه اپریل باعث شده تا باشندگان مناطق سیل‌زده همه چیز خود را از دست بدهند.

یونیسف می‌افزاید که نبود غذا و آب آشامیدنی پاک از مواردی هستند که باعث می‌شوند کودکان بیمار شوند و اکثر آنها به مراکز درمانی دسترسی ندارند.

افغانستان هفتمین کشور آسیب‌پذیر در برابر اثرات تغییرات آب و هوایی است در حالی که این کشور یکی از کمترین سطوح آلودگی را در جهان دارد.

سازمان ملل می‌گوید که در شرایطی که ۸۰ درصد از جمعیت افغانستان به کشاورزی وابسته هستند، بلایای طبیعی مکرر تاثیر مستقیمی بر تغذیه خانواده‌ها به خصوص در مناطق روستایی دارد.
یونیسف در گزارش خود می‌گوید که سیل‌های ناگهانی ویرانگر پس از وقوع زلزله و خشکسالی‌های چند سال اخیر با از بین بردن منابع غذایی امنیت غذایی در افغانستان را با تهدید بیشتری مواجه کرده است.

یونیسف می‌گوید بر اثر سیل‌های ناگهانی در ولایات غربی و شمالی افغانستان طی چند هفته گذشته بیش از هفت و ۵۰۰ خانه را ویران شده و پنج هزار خانواده را آواره شده‌اند.
همچنین طبق گزارش این سازمان حمایت از کودکان، سیل‌های اخیر در بغلان نیز سه هزار خانه را ویران و ۲۲۰ زخمی و ۱۵۰ کشته برجای گذاشته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
شهرهای باستانی
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها