روزنامه تلگراف به نقل از مقامات بلند پایه‌ای طالبان گزارش داد که نورالله منیر، وزیر پیشین معارف این گروه به دلیل حمایت از بازگشایی مکاتب دخترانه برکنار شد. تلگراف می‌نویسد که مولوی حبیب‌الله آغا، وزیر جدید معارف یک شخص تندرو، محافظه‌کار طالبان و مخالف آموزش دختران است.

۱۴۰۱/۶/۳۱

۱۴۰۱/۶/۲۰

حامد کرزی، رئیس‌جمهور اسبق افغانستان می‌گوید که صدای دختران پکتیا برای بازشدن مکتب‌های‌شان، صدای همه‌ای دختران و خواست ملت افغانستان است. آقای کرزی در توییتی نوشت که صدای آن‌ها صدای عزت، پیشرفت و به پا ایستاد شدن کشور است. او بار دیگر از طالبان خواست بگذارد دختران درس بخوانند.

۱۴۰۱/۶/۱۹

احمدضیا رفعت، شاعر و استاد دانشگاه می‌گوید پس از یک سال توقف، نشست‌های هفتگی کانون شعر دانشجو را در دانشگاه کابل از سر گرفته است. آقای رفعت تاکید کرده است که در این دور از نشست‌های هفتگی کانون شعر، تنها دانشجویان دختر دانشکده ژورنالیزم دانشگاه کابل شرکت می‌کنند.

۱۴۰۱/۳/۱۷

در حالی که دروازه مکاتب به‌روی دختران بالاتر از صنف شش بسته است، وزارت معارف طالبان اعلام کرده است که بیش از ۲ هزار آموزگار جدید زن استخدام می‌کند. این وزارت گفته که حدود ۷۲۰۰ بست‌ معلمی را در ۲۰ ولایت به رقابت می‌گذارد. طالبان به گشایش مکاتب دخترانه اشاره‌ای نکرده‌است.

۱۴۰۱/۱/۲۴

حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان بار دیگر از طالبان خواست که به خواست علما احترام بگذارد و مکاتب دخترانه را فوراً بازگشایی کند. حامد کرزی در توییتی از نشت علمای ولایت پکتیکا در حمایت از آموزش دختران و حقوق زنان استقبال کرد. بیش از ۲۰۰ روز است که دختران از آموزش محروم‌اند.

۱۴۰۱/۱/۱۶

والدین ملاله یوسف‌زی، برنده جایزه صلح نوبل از تداوم ممنوعیت تحصیل دختران در افغانستان توسط طالبان انتقاد کردند. آنان با انتشار عکسی گفته‌اند ۲۰۰ روز تعطیلی مکاتب دخترانه، ۲۰۰ روز تاریکی است. ضیاءالدین یوسف‌زی، پدر ملاله به طالبان گفته "بگذارید نور بتابد، تحصیل یک حق بشری است."

۱۴۰۱/۱/۱۵

شماری از دانشجویان دانشگاه تعلیم و تربیه در کابل به افغانستان اینترنشنال می‌گویند طالبان از برخی دانشجویان دختر به خاطر پوشش "کاملا سیاه" تعهد کتبی گرفته‌اند. به گفته دانشجویان، ریاست دانشگاه تعلیم و تربیه همچنین از دختران تعهد گرفته‌ که در محوطه دانشگاه اجازه نشستن ندارند.

۱۴۰۱/۱/۱۲

رئیس‌جمهور سابق افغانستان از درخواست شماری از روحانیون افغانستان برای باز شدن مکاتب به روی دختران استقبال کرد. حامد کرزی در فیسبوک خود نوشت که پیشرفت افغانستان وابسته به آموزش دختران است. او از طالبان خواست به احترام مردم افغانستان درهای مکتب‌ها را به روی همه دختران باز کنند.

۱۴۰۱/۱/۱۰

شماری از علمای دینی پاکستان با برگزاری کنفرانسی زیر عنوان "آموزش دختران و اهمیت آن در اسلام" از گروه طالبان خواستند درباره تصمیم خود مبنی بر ممنوعیت آموزش دختران بازبینی کند. این علما بر بازگشایی لیسه‌های دخترانه و دسترسی بدون تبعیض به آموزش دختران در افغانستان تاکید کردند.

۱۴۰۱/۱/۱۰

دیده‌بان حقوق بشر در «پاسخ به حملات طالبان به حقوق زنان» رهنمودهایی برای کشورهای کمک‌کننده ارایه کرده است. پایان دادن به معافیت سفر رهبران طالبان، حمایت از معترضان زن و مدافعان حقوق بشر، تمویل آموزش زنان و تلاش برای جلوگیری از بحران انسانی از موارد عمده این رهنمود است.

۱۴۰۱/۱/۶

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی گفته است که بستن مکاتب دخترانه "یک اشتباه بزرگ و جفا به اسلام و آینده" است. آقای حکمتیار می‌گوید از روزی ترس دارد که دختران افغان فکر کنند از سوی مردم خود به نام اسلام از حقوق انسانی و دینی‌شان محروم شده‌اند و غرب از حقوق آنان دفاع کرده است.

بایگانی

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو