مسئول دفتر کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان می‌گوید دسترسی دختران به آموزش هم یک مساله حقوق بشری است و هم یک ضرورت ملموس برای آینده همه افغان‌هاست. ایزابل موسارد کارلسن در توییتی نوشت:دختران دانش‌آموز و دانشجویان دانشگاه؛ پزشکان، پرستارها، معلمان و انجنیران فردا هستند

۱۴۰۱/۲/۲۶

۱۴۰۱/۱/۲۴

حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان بار دیگر از طالبان خواست که به خواست علما احترام بگذارد و مکاتب دخترانه را فوراً بازگشایی کند. حامد کرزی در توییتی از نشت علمای ولایت پکتیکا در حمایت از آموزش دختران و حقوق زنان استقبال کرد. بیش از ۲۰۰ روز است که دختران از آموزش محروم‌اند.

۱۴۰۱/۱/۱۶

والدین ملاله یوسف‌زی، برنده جایزه صلح نوبل از تداوم ممنوعیت تحصیل دختران در افغانستان توسط طالبان انتقاد کردند. آنان با انتشار عکسی گفته‌اند ۲۰۰ روز تعطیلی مکاتب دخترانه، ۲۰۰ روز تاریکی است. ضیاءالدین یوسف‌زی، پدر ملاله به طالبان گفته "بگذارید نور بتابد، تحصیل یک حق بشری است."

۱۴۰۱/۱/۱۵

شماری از دانشجویان دانشگاه تعلیم و تربیه در کابل به افغانستان اینترنشنال می‌گویند طالبان از برخی دانشجویان دختر به خاطر پوشش "کاملا سیاه" تعهد کتبی گرفته‌اند. به گفته دانشجویان، ریاست دانشگاه تعلیم و تربیه همچنین از دختران تعهد گرفته‌ که در محوطه دانشگاه اجازه نشستن ندارند.

۱۴۰۱/۱/۱۲

رئیس‌جمهور سابق افغانستان از درخواست شماری از روحانیون افغانستان برای باز شدن مکاتب به روی دختران استقبال کرد. حامد کرزی در فیسبوک خود نوشت که پیشرفت افغانستان وابسته به آموزش دختران است. او از طالبان خواست به احترام مردم افغانستان درهای مکتب‌ها را به روی همه دختران باز کنند.

۱۴۰۱/۱/۱۰

شماری از علمای دینی پاکستان با برگزاری کنفرانسی زیر عنوان "آموزش دختران و اهمیت آن در اسلام" از گروه طالبان خواستند درباره تصمیم خود مبنی بر ممنوعیت آموزش دختران بازبینی کند. این علما بر بازگشایی لیسه‌های دخترانه و دسترسی بدون تبعیض به آموزش دختران در افغانستان تاکید کردند.

۱۴۰۱/۱/۱۰

دیده‌بان حقوق بشر در «پاسخ به حملات طالبان به حقوق زنان» رهنمودهایی برای کشورهای کمک‌کننده ارایه کرده است. پایان دادن به معافیت سفر رهبران طالبان، حمایت از معترضان زن و مدافعان حقوق بشر، تمویل آموزش زنان و تلاش برای جلوگیری از بحران انسانی از موارد عمده این رهنمود است.

۱۴۰۱/۱/۶

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی گفته است که بستن مکاتب دخترانه "یک اشتباه بزرگ و جفا به اسلام و آینده" است. آقای حکمتیار می‌گوید از روزی ترس دارد که دختران افغان فکر کنند از سوی مردم خود به نام اسلام از حقوق انسانی و دینی‌شان محروم شده‌اند و غرب از حقوق آنان دفاع کرده است.

۱۴۰۱/۱/۵

کمیته بین‌المللی نجات تصمیم طالبان در باره آموزش دختران را یک گام فاجعه‌بار به عقب برای کودکان افغان توصیف کرده است. این نهاد گفته که درگیری‌ها و کووید۱۹ دسترسی میلیون‌ها نفر به آموزش را در سراسر افغانستان عقب انداخته و جهان نباید ناظر از ‌دست رفتن یک نسل در افغانستان باشد.

۱۴۰۱/۱/۴

وحید مجروح، سرپرست پیشین وزارت صحت عامه افغانستان در پیامی با عنوان «بیایید بجای نفرین بر تاریکی، شمعی روشن کنیم» خبر داد که دوره‌های آموزشی رایگان برای دختران برگزار می‌کند. این دوره‌های آموزشی آنلاین، در واکنش به بسته ماندن مکاتب دختران است.

۱۴۰۱/۱/۴

وزارت خارجه امریکا با نشر اعلامیه‌ای به تعلیق بازگشایی مکاتب ثانویه دختران در افغانستان واکنش نشان داد. این وزارت می‌گوید که امریکا بهانه‌های طالبان برای بستن مکاتب دخترانه را مردود می‌داند و می‌افزاید که این تصمیم «به آرزوی طالبان برای بهبود روابط با جامعه جهانی آسیب می‌زند.»

بایگانی

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید

سفیران - فصل دوم
دیدگاه
نگاه روز

رادیو