عبداللطیف پدرام: تنها جمهوری فدرالیسم می‌تواند هژمونی قومی را بشکند

شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۴

عبداللطیف پدرام، رهبر حزب کنگره ملی در مراسم اعلام موجودیت «مجمع فدرال‌خواهان افغانستان» گفت که تنها جمهوری فدرالیسم می‌تواند «هژمونی تباهی‌آور قومی را بشکند.»

آقای پدرام افزود که با توجه به تنوع قومی، فرهنگی و زبانی، دموکراسی در افغانستان تنها با ایجاد نظام فدرالی محقق می‌شود.

شماری از سیاست‌مداران و نمایندگان پیشین پارلمان در حکومت پیشین روز شنبه (۱۴ دلو) در نشست آنلاین، جریانی موسوم به «مجمع فدرال‌خواهان افغانستان» را تشکیل دادند.

آقای پدران در نشست گفت که نظام فدرالی می‌تواند تمرکز قدرت و «هژمونی تباهی‌آور قومی» را بشکند و امکان و فرصت گذار به دموکراسی را فراهم کند.

این عضو پیشین مجلس نمایندگان افغانستان تاکید کرد که «مردم می‌توانند بیکاری، تنگدستی و فقر را تحمل کنند، اما نمی‌توانند تحقیر، بی‌اعتنایی، نگاه از بالا و درجه‌بندی اجتماعی برای اقوام و تبعیض هویتی، مذهبی و جنسیتی را تحمل کنند.»

به گفته آقای پدرام، با «استبداد و انحصارطلبی قومی» دموکراسی شکل نمی‌گیرد و به اعتقاد او در صورت برگزاری انتخابات در یک نظام متمرکز، ساختار تفکیک قوا و شوراهای ولایتی هم کارایی ندارد.

آقای پدرام افزود که به دلیل استبداد نهادینه شده و «سلطه‌طلبی قومی» در افغانستان این کشور نتوانسته پا به مرحله ملت شدن و دولت –ملت شدن بگذارد.

عبداللطیف پدرام از منقدان سیاسی طالبان است. او افزود که استمرار تجربه‌های ناکام سیاسی و ادامه «امارت استبدادی و قرون وسطایی طالبان» مجمع فدرال‌خواهان را وادار کرد تا به گفته او عزم خود را برای برقراری جمهوری فدرال جزم کنند.

آقای پدرام در بخشی از سخنان خود افزود که مجمع فدرال‌خواهان می‌خواهد دروازه گفت‌وگو را به روی «نخبگان پشتون» جهت برون‌ رفت از منازعه افغانستان باز کند.

سرور دانش عضو این مجمع در این نشست گفت که این جریان در واکنش به تسلط طالبان بر افغانستان و برای مبارزه علیه این گروه ایجاد نشده، بلکه به باور او این مجمع به هدف طرح یک داعیه سیاسی تشکیل شده است. آقای دانش از طالبان خواست فدرالیسم را بپذیرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
فیلمستان
نگاه ژرف

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.