دبیرکل سازمان ملل می‌گوید که ۸۸ میلیون کودک دختر و پسر در جهان به دلیل درگیری، تاثیرات تغییرات اقلیمی و آوارگی از رفتن به مکتب محرومند.

آنتونیو گوترش در کنفرانس تامین مالی حمایت بین‌المللی برای آموزش در جنیوا گفت ده‌ها میلیون کودک دیگر فقط به صورت پراکنده به آموزش دسترسی دارند.

دبیرکل سازمان ملل متحد در یک پیام ویدیویی تاکید کرد که هیچ کس نباید از فرصت یادگیری محروم شود. او خاطر نشان کرد که امروز ۲۲۲ میلیون کودک از آموزش مناسب برخوردار نیستند.

به گفته آقای گوترش، برای کمک به این کودکان، ۱۸ کشور و نهادهای خصوصی تخصیص ۸۲۶ میلیون دالر را در روز افتتاحیه کنفرانس حمایت بین‌المللی از آموزش متعهد شدند.

دبیرکل سازمان ملل در این کنفرانس صندوق حمایت از آموزش سازمان ملل گفت که از زمان تاسیس آن در سال ۲۰۱۷، هشتاد و هفت هزار معلم را آموزش داده و به ۷ میلیون کودک در دسترسی به آموزش کمک کرده است.

سمیه فاروقی، سرگروه تیم رباتیک دختران افغانستان نیز در این کنفرانس با داستان دردناک خود در مورد آموزش در شرایط بحرانی در افغانستان گفت زمانی که طالبان قدرت را در آگست ۲۰۲۱ به دست گرفتند او مجبور به فرار از کشور شد در حالی که بسیاری از دوستانش در افغانستان به حال خود رها شدند.

این زن ربات‌ساز ۲۰ ساله که اکنون به عنوان کنشگر حقوق زنان نیز فعالیت دارد گفت که دوستان او پس از ممنوعیت حضور در کلاس توسط طالبان، اکنون قادر به تحصیل نیستند.

کاپیتان تیم دختران رباتیک افغانستان به یو‌ان نیوز گفته است: «وضعیت بسیار بدتر از آن چیزی است که در اخبار و رسانه‌های اجتماعی می‌بینید. هر روز از دوستانم پیام‌هایی دریافت می‌کنم که آنها بدون توجه به سن و بدون رضایت مجبور به ازدواج می‌شوند.»

او افزود: «من احساس مسئولیت عمیقی برای حمایت از خواهرانم که هنوز در افغانستان هستند، دارم. دیدن شرایط دشواری که آنها با آن روبه رو هستند، دلخراش است، اما این عزم من را برای مبارزه برای حقوق آنان و کمک به ساختن آینده‌ای بهتر برای همه زنان افغانستان تقویت می‌کند.»

سمیه فاروقی که اصالتاً اهل هرات افغانستان است، اکنون در دانشگاه علم و صنعت میسوری در امریکا در رشته مهندسی مکانیک تحصیل می‌کند.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید