روسیه تهدید کرد که به اهداف متعلق به بریتانیا حمله خواهد کرد

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۳

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه در مورد کمک تسلیحاتی بریتانیا به اوکراین هشدار داد.

او گفت اگر اوکراین از این تسلیحات علیه خاک روسیه استفاده کند، مسکو به اهداف نظامی بریتانیا در «اوکراین و فراتر از آن» حمله خواهد کرد.

او در یک نشست خبری به اظهارات وزیر خارجه بریتانیا اشاره کرد و گفت: «همان‌طور که می‌دانیم، [دیوید] کامرون در جریان بازدید از کی‌‌یف در مصاحبه‌ای با رویترز گفت، و من نقل قول می‌کنم: اوکراین حق کامل دارد که با استفاده از سلاح‌های بریتانیایی به قلمرو روسیه حمله کند.»

او افزود: «ما از این مورد نتیجه‌گیری کردیم. ما مستقیماً گفتیم که در پاسخ به حملاتی که با استفاده از سلاح‌های بریتانیایی علیه قلمرو کشور ما انجام شود، ممکن است به هرگونه اهداف نظامی و سلاح‌های بریتانیایی در اوکراین و فراتر از آن حمله کنیم.»

این هشدار درحالی صادر شد که رئیس‌جمهور اوکراین از متحدان غربی‌اش خواسته که اجازه دهند با موشک‌ خاک روسیه را مورد حمله قرار دهند.

مقامات اوکراینی ماه‌هاست که از متحدان غربی خود درخواست کرده‌اند تا سیستم‌های دفاع هوایی پیشرفته‌تری، به ویژه سیستم‌های پاتریوت ساخت امریکا را در اختیارشان قرار دهند.

زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در گفت‌وگو با نیویارک تایمز گفت: «ما سلاح‌ها و پهپادهای خودمان را داریم و از آنها استفاده می‌کنیم، اما مایلم یادآور شوم که این کار را برای دفاع انجام می‌دهیم.»

او افزود: «چیزی که همیشه نه تنها از رئیس‌جمهور بایدن بلکه از رهبران بسیاری از کشورها خواسته‌ایم، این است که ما می‌خواهیم از این سلاح‌ها برای دفاع استفاده کنیم.»

ولودیمیر زلنسکی در مصاحبه با رویترز از طولانی‌بودن پروسه حمایت تسلیحاتی غرب انتقاد کرد و گفت کمک به موقع صورت نمی‌گیرد. او افزود که از تسلیحات غرب در خاک روسیه استفاده نکرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها