شورای عالی انتخابات ترکیه با انتشار نتایج نهایی شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری، رجب طیب اردوغان را پیروز این رقابت اعلام کرد. این شورا گفت که در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور، رجب طیب اردوغان ۵۲.۱۴ درصد آرا و کمال قلیچداراوغلو ۴۷.۸۶ درصد آرا را کسب کرده‌اند.

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷

با اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، شمار زیادی از رهبران جهان مانند جو بایدن رئیس جمهور امریکا، ریشی سوناک نخست‌وزیر بریتانیا، ملک سلمان پادشاه عربستان، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین پیروزی رجب طیب اردوغان را تبریک گفتند.

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷

حامد کرزی، رئیس جمهور سابق افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس پیشین شورای عالی مصالحه، پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را تبریک گفتند و برای مردم این کشور آرزوی صلح و رفاه کردند. آقای عبدالله نوشته است که «ترکیه و افغانستان دوستان و متحدان تاریخی هستند.»

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷

ملا محمد حسن آخند، رئیس‌الوزرای طالبان، پیروزی رجب طیب اردوغان در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را تبریک گفت. به نقل از وزارت خارجه طالبان، ملاحسن با اشاره به جایگاه با اهمیت ترکیه، آرزوی «ثبات و خدمت به دین» به این کشور کرده است.

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷

شهباز شریف و ویکتور اوربان، نخست وزیران پاکستان و هنگری پیروزی طیب اردوغان را در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه تبریک گفتند. شورای انتخابات ترکیه گفته که اردوغان تاکنون ۵۳.۴۲ درصد آرا و قلیچداراوغلو ۴۶.۶۵ درصد آرا را به دست آورده اند. شمارش آرا همچنان ادامه دارد و نهایی نشده است.

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷

شیخ تمیم بن حمد آل‌ ثانی، امیر قطر روز یکشنبه پیش از اعلام نتایج نهایی انتخابات ترکیه، پیروزی رجب طیب اردوغان را شادباش گفت. آقای آل ثانی با انتشار توییتی برای آقای اردوغان «در دوره جدید کاری‌اش» آرزوی موفقیت کرده و برای مردم ترکیه رفاه و پیشرفت آرزو کرده است.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۵

جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا، در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره نتایج انتخابات ریاست جمهوری ترکیه گفت: «هرکسی که پیروز شود، پیروز است. در آن منطقه جهان به اندازه کافی مشکلات است.» چندی پیش رجب طیب اردوغان ادعا کرد که مخالفانش می‌خواهند به کمک امریکا به حکومت او پایان دهد.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۵

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه اعلام کرد که مشارکت گسترده رای‌دهندگان و برگزاری موفقانه انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی، نشانه پیروزی مردم‌سالاری در ترکیه است. تهران «این پیروزی را به مردم ترکیه مبارک باد گفته و بهترین سرنوشت را برای این کشور آرزو کرده است.»

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۵

کمال قلیچدار‌اوغلو، رقیب اصلی رئیس جمهور ترکیه با روشنتر شدن نتایج اولیه انتخابات، به هواداران خود وعده داد که در دور دوم پیروز خواهد شد. او که تا این ساعت نزدیک به پنج درصد از رقیبش عقب است، گفت که نتایج اولیه انتخابات را می‌پذیرد.

بایگانی

پربیننده‌ترین‌ها