انستیتوت حقوق بشر دانشگاه ایالت سن خوزه کالیفرنیا با نشر گزارشی می‌گوید هزاره‌ها زیر حاکمیت طالبان به دلیل تهدیدات امنیتی و فقر در حال فرار از افغانستان هستند. مصاحبه‌شوندگان به این انستیتوت گفتند که به دلیل هزاره بودن درخواست آنها از سوی ماموران اداره پاسپورت طالبان رد می‌شود.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۰

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۸

در ادامه واکنش‌ها به حمله مرگبار انتحاری به آموزشگاه کاج در کابل، هنرمندی تصویر مرضیه، یکی از قربانیان این حمله را در مرکز شهر بلونیای ایتالیا نقاشی کرد. مرضیه از جمله قربانیان حمله به آموزشگاه کاج بود که شماری از نویسندگان و هنرمندان به کشته شدن او واکنش نشان دادند.

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۸

کارزار جدیدی با هشتگ «افغانستان متحد» در توییتر آغاز شده است که حمایت گسترده طالبان را با خود دارد. به نظر می‌آید که این کارزار واکنشی به کمپاین «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید»، با بیشتر از ۸ میلیون توییت است که به طور بی‌سابقه‌ای ترند اول افغانستان در توییتر شده بود.

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۶

رهبری و دیپلومات‌های سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در وارسا به کارزار «نسل کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» پیوستند. طاهر قادری، سفیر حکومت پیشین افغانستان در پولند در توئیتی نوشته است ما در کنار بقیه مردم برای دادخواهی می‌ایستیم.

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۶

شهروندان افغانستان در پاکستان در تظاهراتی که برای توقف «نسل کشی‌ هزاره‌ها» در اسلام‌آباد برگزار شده بود، شعار دادند: «جامعه جهانی، عدالت عدالت» در کویته پاکستان نیز افغان‌ها در یک گردهمایی تاکید کردند: «ما همیشه برای دیگران صلح می‌خواهیم. پس ما را نکشید.»

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۱۵

معاون پیشین ریاست‌‌جمهوری افغانستان به کارزار توقف «نسل‌کشی هزاره‌ها» پیوست. امرالله صالح با اشاره به طالبان در توییتی نوشت که معرفی و برملاسازی «نسل‌کش» باید بخشی از این کارزار باشد. آقای صالح افزود: «با برملاسازی مشخصات نسل‌کش گروه تروریستی طالب دچار سرطان لاعلاج می‌شود.»

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۱۵

بر اساس اطلاعات وبسایت شرکت تاک‌واکر (Talkwalker) که داده‌های شبکه‌های اجتماعی را تحلیل می‌کند، هشتگ «نسل‌کشی‌ هزاره‌ها را‌ متوقف ‌کنید»، از مرز شش میلیون عبور کرد. طبق این آمار، تاکنون این هشتگ ۶ میلیون و ۴۰ هزار بار توییت شده است.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۴

پناهجویان افغان در شهر زوریخ در اعتراض به کشتار هزاره‌ها در افغانستان، تجمع کردند. آنها بر تشکیل کمیسیون بین المللی به منظور تحقیق در مورد حمله به آموزشگاه کاج و سایر حملات بر هزاره‌ها و دیگر اقلیت‌ها تاکید داشتند.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۴

نادیه مراد، یکی از بازماندگان کشتار وسیع ایزدی‌های عراق به دست داعش، هشدار داد که نادیده گرفتن کشتار هدفمند هزاره‌ها خیلی زود به جنایات گسترده منجر خواهد شد. او از حکومت‌های جهان خواست که بر اساس کنوانسیون نسل‌کشی برای پیشگیری از کشتار هزاره‌ها اقدام کنند.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۴

فرشته حسینی بازیگر افغان سینمای ایران در واکنش به حمله بر مرکز آموزشی کاج، با انتشار عکسی سیاه در انستاگرام خود نوشت: وای وطن «شکسته شدیم از این همه مرگ، این همه درد.» او که یادداشت‌هایی در مورد مهسا امینی هم داشته گفته «برای دخترای مدرسه‌ کاج کابل، برای فرزندان ایران، برای ما.»

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۴

مهناز افشار، هنرپیشه ایرانی در صفحه انستاگرام خود با انتشار هشتگ «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» به این کارزار پیوست. او با انتشار عکسی از دختران زخمی آموزشگاه کاج نوشت: «دختران ایران و افغانستان هر جایی که حق زندگی از شما گرفته شده، قلبم کنار شماست و صدای شما خواهم بود.»

بایگانی

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید

رادیو