سفیر پیشین پاکستان در امریکا می‌گوید بر خلاف انتظار اسلام‌آباد، پیروزی طالبان در افغانستان برای پاکستان به یک چالش بدل شده است. حسین حقانی در مجله فارن افرز نوشته که پس از به‌قدرت رسیدن طالبان، پاکستان نا‌امن‌تر شده و حملات طالبان پاکستانی علیه حکومت پاکستان افزایش یافته است.

۱۴۰۱/۳/۳

۱۴۰۱/۳/۴

پاول گابل، تحلیلگر پیشین سی‌آی‌ای می‌گوید که تنش‌های اخیر در منطقه بدخشان تاجیکستان پای سربازان روسیه را برای سرکوب شورش‌ها به آنجا خواهد کشاند. زیرا، به گفته او، این شورش‌ها می‌تواند سرآغاز یک جنگ داخلی دیگر در تاجیکستان باشد.

۱۴۰۱/۲/۲۳

هفته نامه اکونومیست در تحلیلی می‌نویسد که طالبان تشنه به رسمیت شناخته شدن از سوی کشورهای غربی و منطقه‌ای اند، اما در ۸ ماه گذشته نه تنها هیچ کاری برای کسب مشروعیت نکرده اند، بلکه مناسبات شان با این کشورها خرابتر شده است.

۱۴۰۱/۲/۷

ارتش آزادیبخش بلوچ که روز سه‌شنبه مسئولیت حمله مرگبار به شهروندان چینایی در شهر کراچی را بر عهده گرفت، از برجسته‌ترین گروه‌های جدایی‌طلب است که علیه حکومت پاکستان در ایالت بلوچستان فعالیت می‌کند. در حمله انتحاری سه‌شنبه یک زن بلوچ، چهار نفر از جمله سه شهروند چینایی کشته شدند.

۱۴۰۱/۲/۶

شماری از شهروندان افغانستان به دلیل ترس از ضبط دارایی‌های‌شان و برای حفظ آن، به خرید ارزهای دیجیتال روی آورده اند. به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، اکثر خریداران ترجیح می‌دهند که به جای خرید بیت‌کوین، ارزهای باثبات‌تر را بخرند تا از ضرر ناشی از نوسانات بازار در امان باشند.

۱۴۰۱/۲/۵

یکی از ماندگارترین میراث‌های ملا عمر، بنیانگذار و رهبر پیشین طالبان، تخریب بخش بزرگی از میراث‌های فرهنگی افغانستان است. به فرمان او، دو پیکره بزرگ بودا در بامیان و گنجینه عظیم موزیم ملی در کابل نابود شدند.

۱۴۰۱/۲/۱

پامیلا کانستبل، خبرنگار واشنگتن پست در گزارشی از حمله روز سه شنبه در دشت برچی از اندوه، ترس و درماندگی خانواده‌های قربانیان می‌گوید. برای آنان که بارها در غرب کابل شاهد کشته شدن وابستگان و دوستان شان بوده اند، آنچه پس از خروج نیروهای امریکایی اتفاق می‌افتد، قابل درک نیست.

۱۴۰۱/۱/۱۸

کارشناسان به خبرگزاری میدیالاین می‌گویند که پاکستان تلاش‌های گسترده‌ای برای به رسمیت شناسی طالبان به راه انداخته است. به گفته آنان، پاکستان با موفقیت طالبان در افغانستان، امیدوار است که زمینه‌های قدرتمندشدن جنبش‌های جدایی‌طلبی پشتونی در پاکستان ضعیف‌تر شود.

۱۴۰۱/۱/۱۵

ممنوعیت کوکنار و مواد نشئه‌آور حرکت نمایشی سیاسی طالبان برای کاهش انتقادات و دریافت امتیاز از کشورهای غربی است که واکنشی گسترده به ممنوعیت تحصیل دختران در افغانستان نشان داده اند. اما، تردید نسبت به توانایی طالبان برای تطبیق این سیاست وجود دارد.

بایگانی

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید

جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو