الیسن دیودین، نماینده دفتر زنان ملل متحد در گفتگوی اختصاصی با افغانستان اینترنشنال گفت از اگست سال گذشته، زوال سیستماتیک حقوق زنان و آشفتگی در وضعیت اجتماعی و سیاسی زنان ایجاد شده‌ است.

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۰۱

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۱

یکم - روایت فاجعه در وضعیت توتالیتر مشکل اصلی خود فاجعه نیست که راه‌رسیدن به فاجعه و درک آن است. سیاست اصلی گروه‌های تمامیت‌خواه این است که همه مسیرهای رسیدن به حقیقت را مسدود می‌کنند.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۰

شماری از مسلمانان ایالت نیومکسیکو روز چهارشنبه به رویترز گفتند از این که یک پناهنده مسلمان افغان در ارتباط به قتل ۴ مسلمان دیگر بازداشت شده است، «متعجب و شرمسار» شده اند. پولیس می‌گوید که انگیزه محمد سید تا هنوز روشن نیست، ولی نقش احتمالی «کینه شخصی و مذهبی» را رد نکرده است.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۴/۲۸

وال استریت جورنال به نقل از داکتران و سازمان‌های بین‌المللی گزارش می‌دهد که پیشرفت‌های افغانستان در بخش صحت طفل و مادر در حال از دست رفتن است. آنان می‌گویند که نبود منابع مالی، گرسنگی و فرار کارمندان بخش صحی وضعیت را برای مادران و کودکان افغان بدتر ساخته است.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۳/۳۱

بخش عمده‌ای از تحولات در منطقه جنوب و میانه آسیا، متاثر از رقابت سه کشور چین، پاکستان و هند است. هرسه در کنار هم سنگین‌ترین بخش هسته‌ای و اقتصادی را در کره زمین ایجاد کرده‌اند که طبعا به عنوان سه ضلع پر رنگ یک مثلث، نقش بارزی در جهت‌دهی به معادلات منطقه ای دارند.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۳/۰۴

پاول گابل، تحلیلگر پیشین سی‌آی‌ای می‌گوید که تنش‌های اخیر در منطقه بدخشان تاجیکستان پای سربازان روسیه را برای سرکوب شورش‌ها به آنجا خواهد کشاند. زیرا، به گفته او، این شورش‌ها می‌تواند سرآغاز یک جنگ داخلی دیگر در تاجیکستان باشد.

جمعه ۱۴۰۱/۰۲/۲۳

هفته نامه اکونومیست در تحلیلی می‌نویسد که طالبان تشنه به رسمیت شناخته شدن از سوی کشورهای غربی و منطقه‌ای اند، اما در ۸ ماه گذشته نه تنها هیچ کاری برای کسب مشروعیت نکرده اند، بلکه مناسبات شان با این کشورها خرابتر شده است.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۰۷

ارتش آزادیبخش بلوچ که روز سه‌شنبه مسئولیت حمله مرگبار به شهروندان چینایی در شهر کراچی را بر عهده گرفت، از برجسته‌ترین گروه‌های جدایی‌طلب است که علیه حکومت پاکستان در ایالت بلوچستان فعالیت می‌کند. در حمله انتحاری سه‌شنبه یک زن بلوچ، چهار نفر از جمله سه شهروند چینایی کشته شدند.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۲/۰۶

شماری از شهروندان افغانستان به دلیل ترس از ضبط دارایی‌های‌شان و برای حفظ آن، به خرید ارزهای دیجیتال روی آورده اند. به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، اکثر خریداران ترجیح می‌دهند که به جای خرید بیت‌کوین، ارزهای باثبات‌تر را بخرند تا از ضرر ناشی از نوسانات بازار در امان باشند.

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۰۵

یکی از ماندگارترین میراث‌های ملا عمر، بنیانگذار و رهبر پیشین طالبان، تخریب بخش بزرگی از میراث‌های فرهنگی افغانستان است. به فرمان او، دو پیکره بزرگ بودا در بامیان و گنجینه عظیم موزیم ملی در کابل نابود شدند.

بایگانی

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید

خبرها
خبر ورزشی
بحث روز

رادیو