هانا نیومن، نماینده پارلمان اروپا در پیامی ابراز امیدواری کرده که زنان ایران، افغانستان و سرتاسر جهان در سال پیش‌رو به آزادی برسند. خانم نیومن روز سه‌شنبه با انتشار توییتی نوروز را به همه مبارک‌باد گفته است. او در پیام جداگانه‌ای نقض حقوق زنان در افغانستان را محکوم کرده است.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۱

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۷

تلگراف به نقل از منابع اتحادیه اروپا گزارش داد که این نهاد هفته آینده هشت فرد و یک نهاد جمهوری اسلامی ایران را در رابطه با نقض حقوق بشر و سرکوب مردم تحریم خواهد کرد. این تحریم‌ها شامل ممنوعیت سفر به کشورهای اروپایی و مسدود کردن دارایی این افراد و‌ نهادها خواهد بود.

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۲۶

شبکه حقوق بشر کردستان و سازمان حقوق بشری هه‌نگاو خبر دادند که محی‌الدین ابراهیمی، زندانی سیاسی کرد، بامداد روز جمعه در زندان ارومیه جمهوری اسلامی ایران اعدام شده است. آقای ابراهیمی در سال ۱۳۹۷ به اتهام همکاری و عضویت در حزب دموکرات کردستان ایران به اعدام محکوم شده بود.

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۲۶

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو گزارش داد شش زندانی کرد، از جمله یک زن به نام نسرین نیازی، بامداد روز جمعه در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند. از اتهامات نسرین نیازی اطلاعاتی در دست نیست، اما پنج نفر دیگر در ارتباط با جرایم مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۵

یک مقام رسمی عربستان سعودی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه، درباره توافق تهران و ریاض که با میانجی‌گری چین انجام شد،به شبکه ایران‌اینترنشنال اشاره کرد و گفت این شبکه خبری «یک رسانه سعودی» نیست و شبکه‌ای خصوصی است. پیشتر مسئولان ایران‌اینترنشنال هم تاکید کردند که این شبکه مستقل است.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۵

سپیده قلیان، فعال مدنی ایرانی ساعاتی پس از رهایی‌‌ از زندان، از سوی عوامل لباس شخصی حکومت جمهوری اسلامی دوباره بازداشت شد. خانم قلیان روز چهارشنبه، بعد از چهار سال از زندان اوین آزاد شد. او لحظاتی بعد از رهایی‌اش شعار «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک» سر داد.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۴

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، روز چهارشنبه ۲۴ حوت، در سخنرانی در پارلمان اروپا گفت که باید در کتاب‌های تاریخ نوشته شود که جمهوری اسلامی ایران دختران دانش‌آموز را با گاز شیمیایی مسموم کرد. خانم عبادی همچنین خواستار حمایت از اعتراضات مردم ایران علیه جمهوری اسلامی شد.

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۱

شهروندان ایران برای محکوم کردن مسموم‌سازی زنجیره‌ای دختران دانش‌آموز در این کشور در بیش از ۷۰ شهر جهان تجمع اعتراضی و زنجیره انسانی تشکیل دادند. همزمان حامد اسماعیلیون، از چهره‌های برجسته مخالف جمهوری اسلامی با رئیس کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا و سیاستمداران آلمانی دیدار کرد.

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۵

صدر اعظم آلمان می‌گوید در افغانستان و ایران، زنانی که برای دفاع از حقوق خود مبارزه می‌کنند، با مخالفت‌های شدیدی روبرو هستند. به گفته اولاف شولتس این زنان بخاطر رسیدن به حقوق‌شان حتی زندگی خود را به خطر می‌اندازند و «این نابخشودنی است.»

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۳

شماری از شهروندان ایران روز شنبه در شهرهای مختلف این کشور در مقابل ساختمان‌های آموزش و پرورش به مسمومیت گسترده دانش‌آموزان دختر اعتراض کردند. ویدیوهای منتشر شده نشان می‌دهد که معترضان در تهران شعار می‌دهند: «مرگ بر طالبان، چه ایران، چه افغان»

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۱۲

وزیر خارجه جمهوری اسلامی واکنش مقام‌های غرب به مسمومیت دختران دانش‌آموز در ایران را «تداوم جنگ ترکیبی دشمن» دانست. امیرعبداللهیان گفته موضوع در حال پیگیری است. او که پیشتر سرکوب معترضان توسط نیروهای جمهوری اسلامی را هم رد کرده بود افزوده: مردم «اشک تمساح» را به خوبی می‌شناسند.

بایگانی

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید

رادیو